Sigara Bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı

bedensel, ruhsal ve sosyal sorunlara rağmen madde alımının devam etmesi ve madde alma isteğinin durdurulamaması durumu “bağımlılık” olarak tanımlanır. Nikotin bağımlılığına baktığımızda sigara içenlerin %50’si sigarayla ilişkili bir hastalıktan ölmelerine, özellikle bedenleri zarar görmesine rağmen sigara içmekten vaz geçememektedirler.

Sigara içindeki nikotin çok kısa zamanda ve şiddetli bir şekilde etkisini göstermesi nedeniyle çok yüksek düzeyde bağımlılık yapıcı bir özelliğe sahiptir. Ayrıca sigaranın yüksek miktarlarda içilmesinin alkolde olduğu davranışsal problemlere yol açmaması, uluslar arası şirketler tarafından açık bir biçimde reklamı yapılan “yasal” bir madde olması ve dolayısıyla temininde hiç kimsenin zorlanmaması nedeniyle en sık rastlanan fakat en pahalı ve en ölümcül bağımlılık türüdür. Sigaranın içen kişinin yaşamını etkileyecek davranışsal taşkınlıklara yol açmaması özelliği nedeniyle sigara hem kişi tarafından hem de toplum tarafından en ihmal edilen, ihmal edilmesinin yanısıra “yetişkin olmanın, modern olmanın” göstergesi olarak kabul edilen ve toplum tarafından onaylanan bir maddedir.

Dünyada

1.3 milyar sigara içen kişi bulunmaktadır ve yılda 4.5 milyon kişi bu nedenle ölmektedir, yani günde 12 bin kişi. Bu sayının 2025 yılında 10 milyonu bulması beklenmektedir.

 

Türkiye’de

17 milyon sigara içen bulunmaktadır ve yılda 70-100 bin ölüm gerçekleşmektedir, yani günde 200 -250 kişi sigaraya bağlı bir hastalıktan ölmektedir.

 

2003 verilerine göre Türkiye’de sigara içme sıklığı şöyledir;

  • Erişkinlerin %43’ü sigara içmektedir. Cinsiyet açısından baktığımızda erkeklerin %62’si, kadınların %25’i,
  • 7 – 13 yaş arası çocukların %13’ü,
  • Lise çağı çocukların %20’si,
  • Gebelerin %15’i,
  • Emziren annelerin %20’si sigara içmektedir.

Sigaraya bağlı oluşan hastalık tanı ve tedavisi eklenmediği haliyle sigara satın almak için harcanan parayı sigara paketinin 5 TL olduğu üzerinden hesapladığımızda;

Kişisel harcama;

  • Günde ortalama 5 TL. Bununla eve, çocuklara kitap, yumurta, süt, ekmek gibi yiyecek ve ihtiyaçlar alınabilir.
  • Ayda 150 TL, Yılda 1800 TL
  • 12 yılda otomobil (21 600 TL), 40 yılda ev (72 000 TL)

Toplumsal harcama;

  • Günde 50 milyon dolar (17 milyon kişi x 3 USD)
  • Yılda 25 milyar TL (18 milyar dolar) eder.

Hem dünyada hem ülkemizde bu kadar yardıma muhtaç insan varken ya da eve ekmek alacak parayı bulmakta zorluk çekerken sigarayı mutlaka alıp içmeye çalışarak boşa giden bunca para...